Екскурсія до державного заповідника «Качанівка» та дендропарку «Тростянець»

Другого червня співробітники механіко-математичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка здійснили екскурсію до Качанівки та Тростянця Ічнянського району Чернігівської області.

Ми відвідали національний історико-культурний заповідник «Качанівка» – один з найвідоміших культурних центрів свого часу і яскравий зразок садибної архітектури.

Трохи історії. Державний заповідник «Качанівка» був створений в 1981 році на основі палацового ансамблю і парку дворянської садиби. Перша згадка про Качанівку відносять до початку 40-х років 18 століття. Саме тоді співочий Імператорського хору Федір Каченовський купив невеликі хутори в Чернігівській губернії, а місцевість відповідно отримала назву «Качанівка». Свою історію Качанівка розпочала з садиби, яку заснував граф, відомий російський полководець Петро Олександрович Румянцев-Задунайський.Садиба була однією з резиденцій президента Малоросійської колегії і генерал-губернатора Малоросії. Незабаром український зодчий Максим Мосцепанов на замовлення графа звів тут розкішний палац у романтичному стилі і заклав чудовий парк.

Однак славу культурно-мистецького центру «Качанівці» приніс 1824 рік, коли садибою володіли поміщики-меценати Тарновські. Саме меценат Василь Тарновський перетворив цей мальовничий куточок на справжню архітектурно-художню перлину.

Заповідник «Качанівка» завжди привертав творчих людей. Тут написав свої кращі твори талановитий український художник Василь Штернберг, працював над оперою «Руслан і Людмила» Михайло Глинка, писав картину «Вечорниці» Ілля Рєпін. Також сюди навідувався український поет Тарас Шевченко.

Сьогодні площа садибного парку становить близько 600 гектарів, більше ста з них покриті ставками. Зараз палацово-парковий ансамбль «Качанівка» входить до Державного реєстру національного культурного надбання, національної системи туристичного маршруту «Намисто Славутича», а з 2001 року має почесний статус Національного заповідника.

Також ми відвідали Тростянецький парк – видатний ландшафтний парк України, територія якого складає понад 200 гектарів землі. Особливістю парку є те, що в його центрі, на фоні лісового масиву, знаходиться гірський куточок з високими пагорбами й озерами.

Своє життя парк розпочав у 1834 році. Сьогодні це дендрологічний парк НАН України. Іван Скоропадський (дід гетьмана Павла Скоропадського), якому й завдячує своїм життям парк, був великим любителем природи та архітектури, а тому намагався поєднати це в садово-парковому мистецтві.

Тростянецький дендропарк відзначається своєю багатою флорою – це різноманітні види хвойних і листяних дерев. Усього це понад 800 видів та форм разом із чагарниковими породами. В оформленні парку використовуються й екзотичні види рослин.

Тростянецький дендропарк – це справжній куточок раю на Чернігівщині і, взагалі, України. Багато хто неодноразово вже сюди приїздив, щоб насолоджуватися тишею і спокоєм природи в цьому краї. Це також чудовий відпочинок для вихідних із сім’єю!

Могила засновника парку Івана Михайловича Скоропадського

На надгробній плиті  напис «Любезный прохожий! Сад, в котором ты гуляешь, насажен мною. Он служил мне утешением в моей жизни. Если ты заметишь беспорядок, ведущий к уничтожению его, то скажи об этом хозяину сада: ты сделаешь доброе дело».