Глибоко сумуємо

Володимир Семенович Королюк

4 квітня 2020 року у віці 94 роки пішов із життя видатний вчений-математик, академік Національної академії наук України, доктор фізико-математичних наук, професор Володимир Семенович Королюк Всесвітньовідомий математик, Володимир Семенович Королюк є одним із засновників київської школи теорії ймовірностей та математичної статистики. Багатогранна наукова діяльність В. С. Королюка охоплювала галузі теорії ймовірностей, математичної статистики, кібернетики.

В.С.Королюк – один з перших учених в Україні, хто оцінив теоретичне та прикладне значення напівмарковських процесів, привернув увагу своїх учнів до їх дослідження та застосування. В результаті цих досліджень було започатковано нові напрямки – теорію асимптотичного фазового укрупнення та усереднення випадкових процесів, дослідження еволюційних систем з випадковими збуреннями. Математичний доробок В.С.Королюка включає 22 монографії і близько 20 підручників, більшість з яких перевидано іноземними мовами; понад 280 наукових статей. Під його керівництвом 43 учні захистили кандидатські дисертації, 14 – докторські.

Плідну наукову роботу вчений поєднував з педагогічною та науково-організаційною діяльністю. В.С.Королюк тривалий час читав лекції з теорії програмування, теорії ймовірностей, математичної статистики в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка на механіко-математичному факультеті, у 1965-1995 роках працював професором кафедри теорії ймовірностей та математичної статистики. У складі авторського колективу він удостоєний Державної премії УССР (1978 р.) за створення “Энциклопедии кибернетики”. В.С.Королюк удостоєний премії ім В.М.Глушкова (1988 р.) та М.М.Боголюбова (1995 р.). У 1998 р. йому присвоєно почесне звання “Заслужений діяч науки і техніки України”. В 2002 р. В.С.Королюк удостоєний премії НАН України та медалі ім. М.В.Остроградського, а в 2003 р. – Державної премії України в галузі науки та техніки. Він був головним редактором журналу «Теорія ймовірностей та математична статистика».

Володимир Семенович передав своє захоплення науковими проблемами математики своїм учням, колегам, студентам, він активно сприяв пропаганді математичних знань та наукових досягнень теорії ймовірностей, математичної статистики та кібернетики, його вплив відчули на собі багато спеціалістів прикладних галузей, які застосовують методи теорії ймовірностей та математичної статистики.

Світла пам’ять про Володимира Семеновича Королюка, видатного науковця, талановитого викладача і організатора науки, назавжди збережеться в серцях його рідних і близьких, колег і учнів – усіх, хто його знав.

Колектив Київського національного університету імені Тараса Шевченка висловлює щирі співчуття близьким Володимира Семеновича Королюка та всім, хто знав цю видатну людину.